Badanie poziomu glukozy we krwi - 26 tydzień ciąży

Pojawia się u jednej na sto kobiet spodziewających się dziecka. Dzięki prostym badaniom łatwo ją wykryć i zapobiec jej skutkom. Glukoza przenika bowiem przez barierę łożyskową i pobudza trzustkę dziecka do nadmiernego wytwarzania insuliny. Pod pewnymi względami insulina działa podobnie jak hormon wzrostu – dlatego dzieci matek z cukrzycą mają często dużą masę urodzeniową (jest to tzw. makrosomia płodu) Zwiększa się również ryzyko niedojrzałości płodu oraz wystąpienia powikłań położniczych – częściej zachodzi potrzeba zakończenia ciąży cięciem cesarskim, dochodzi do urazów okołoporodowych, wielowodzia, stanu przedrzucawkowego.


Po urodzeniu, dzieci matek z cukrzycą nierzadko otrzymują niską ocenę punktową w skali Apgar. Mają również podwyższone ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej oraz wad serca. Dzieje się tak, jeśli zaburzenia poziomu glukozy u kobiety ciężarnej nie są odpowiednio leczone.

Mój Test z obciążeniem glukozą...

Doustny test obciążenia glukozą (GCT) to badanie sprawdzające, w jakim stopniu Twój organizm metabolizuje ten cukier. Trzustka produkuje hormon zwany insuliną, który umożliwia komórkom organizmu wykorzystywanie glukozy jako „paliwa”. Jeśli trzustka nie jest w stanie wyprodukować wystarczających ilości insuliny, poziom glukozy we krwi ulega podwyższeniu. 

Rano kilka minut po godz 8 pojawiłam się w laboratorium medycznym Diag Diag.pl (Ul. Dąbrowskiego 17  w Łodzi), po wejściu do gabinetu poprosiłam o założenie karty stałego klienta (pewnie będę robić jeszcze tam badania, a czytałam o niej na stronie), po założeniu karty i zapłaceniu za badanie (koszt 17 zł) ale przy rabacie wyszło 16 zł z groszami...zaczęło się pobieranie krwi ;) oczywiście nic nie bolało ;]
 Po pobraniu krwi dostałam, kubeczek z wodą i łyżeczką oraz glukozę (zdjęcie nr 1),wyszłam na korytarz i miałam wymieszać glukozę 75 g (biały proszek) z wodą i wypić. Nie miałam ze sobą cytryny (chociaż na forach wyczytałam, że czasem pomaga), było to moje pierwsze badanie glukozy 75g, choć po naczytaniu się różnych opinii na forum spodziewałam się okropnego smaku, nie było tak źle.. wypicie poszło bez większego problemu, wypiłam dosyć szybko, na kilka razy. Po wypiciu miałam zjawić się na godzinę 10 by ponownie mi pobrano krew..a że mieszkam bardzo blisko pojechałam na te ponad 40 min do domu....
Kiedy wróciłam pobrano mi znów krew, jutro będę odbierać wyniki badań..a w poniedziałek wizyta u lekarza.....


Moje wyniki:
Glukoza na czczo 76,0, glukoza po 2 godz. 88,0

- na czczo wynik prawidłowy min: 70,0 - max 90,0
- na czczo wynik nieprawidłowy: 100-125 





Jak interpretować wyniki?


• glikemia na czczo poniżej 95mg/dl, poniżej 140 mg/dl po 1 godzinie od wypicia roztworu glukozy – wynik prawidłowy
• glikemia po 1 godzinie w zakresie 140-199 mg/dl – należy ponownie wykonać test obciążeniowy, tym razem z 75 g glukozy
• glikemia po1 godzinie poniżej 200 mg/dl, prawidłowy wynik z obciążeniem 75 g glukozy – w 32. tygodniu ciąży trzeba będzie powtórzyć test obciążenia 75 g glukozy.

Komentarze

  1. "glikemia po1 godzinie powyżej 200 mg/dl, prawidłowy wynik z obciążeniem 75 g glukozy:- chyba raczej PONIŻEJ 200mg/dl !!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie badanie zarówno kobiety w ciąży jak i osoby trenujące powinny wykonywać obowiązkowo, jeszcze o innych ważnych badaniach dla takich osób: http://agaciskolodz.blogspot.com/2013/09/badanie-poziomu-glukozy-we-krwi-26.html Kobiety w ciąży mają coś wspólnego z trenującymi, bo ciąża, a co dopiero sam poród jest ogromnym wysiłkiem, trzeba więc zadbac o właściwe stężenie odpowiednich substancji we krwi, aby nie doszło do komplikacji.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz