Muzeum Włókiennictwa - Dawne zakłady Ludwika Geyera 1828 - 2002

Przy okazji Targów książki można było zwiedzić wystawę "Dawne zakłady Ludwika Geyera". Wystawa została przygotowana w oparciu o zbiory Działu Historii Włókiennictwa i Działu  Tkaniny Przemysłowej Centralnego Muzeum Włókiennictwa oraz Muzeum Regionalnego w Brzezinach.




Wystawa jest próbą przypomnienia historii najstarszej i najdłużej działającej w Łodzi fabryki wyrobów bawełnianych. Założona w 1828 r. przez przybyłego z Saksonii Ludwika Geyera, przez prawie 20 lat, aż do powstania fabryki Karola Scheiblera, była największą firmą przemysłową w mieście, która jako pierwsza wprowadziła nowoczesne przędzarki i krosna napędzane maszyną parową.



W okresie największego rozkwitu, w ostatnich latach przed I wojną światową, były to trzecie co do wielkości łódzkie zakłady bawełniane ustępujące tylko przedsiębiorstwom Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego, zatrudniające około 4.700 pracowników i produkujące rocznie tkaniny o wartości 8,7 mln rubli.



 Zakłady jako jedne z pierwszych objęły swoich pracowników opieką socjalną i utworzyły fabryczne organizacje oświatowe, kulturalne i sportowe - działała przy nich szkoła dla dzieci robotników, biblioteka, kasa chorych, przychodnia lekarska oraz łaźnia; ponadto w okresie międzywojennym powstał teatr oraz Klub Sportowy "Geyer".


Po II wojnie światowej zakłady zostały upaństwowione i przez wiele dziesięcioleci funkcjonowały pod nazwą Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. F. Dzierżyńskiego (w 1963 roku do nazwy dodano człon "Eskimo"). Należały do największych przedsiębiorstw w branży bawełnianej w Polsce i specjalizowały się w produkcji tkanin o przeznaczeniu odzieżowym (głównie kretonów i flaneli), specjalnym (drelichów stosowanych na wojskowe mundury polowe) i introligatorskim.


Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza - historyczna - ukazuje dokumenty ilustrujące skalę produkcji i zatrudnienia, widoki i plany architektury fabrycznej oraz fotografie pracowników.

Druga poświęcona jest produkcji i prezentuje szeroki przekrój asortymentów i wzornictwa tkanin. Eksponowane są katalogi fabryczne i handlowe, fragmenty tkanin metrażowych i wyroby gotowe, które pozwalają prześledzić zmiany zachodzące w technice, technologii i wzornictwie tkanin produkowanych od pocz. XX wieku do 2002 roku.





 Autorzy wystawy: Piotr Jaworski Lidia Maćkowiak-Kotkowska Katarzyna Łebek


Archiwalne zdjęcie: - powstała w latach 1835-1837

"Biała Fabryka" na fotografii z lat 30. XX w. była już budynkiem stuletnim


Zdjęcie zrobiono około 1959 r.-

Komentarze

  1. Też jesteśmy z Łodzi. Bardzo lubimy Białą Fabrykę, zwłaszcza że często bywamy w okolicy. Mam nawet post na naszym blogu w temacie: http://www.livesnapblog.com/2014/01/white-factory.html
    Pozdrawiam serdecznie, Monika

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz