Pałac Maurycego Poznańskiego - ul. Więckowskiego 36

Neorenesansowy pałac Maurycego Poznańskiego i jego żony Sary Silberstein (ul. Więckowskiego 36), był wzorowany na budynku biblioteki św. Marka Sansovina w Wenecji. Projekt wykonał Adolf Zeligson. Prace przy reprezentacyjnym gmachu ukończono w 1896 r.







Pierwotnie do budynku należał wspaniały ogród sięgający aż do ul. Pańskiej (dzisiejszej Żeromskiego). Teren wokół pałacu został już dawno zabudowany, a z dawnego wystroju wnętrza przetrwała tylko klatka schodowa, witraże i marmurowe schody, ale z zewnątrz budynek prawie nie zmienił się od ponad stulecia. Tylko rzeźby, które stały kiedyś na dachu, można dziś oglądać na... podwórku.



Lata 1900-1914 , Pałac Maurycego Poznańskiego przy ul. Nowo-Cegielnianej.
 Po wojnie pałac Maurycego Poznańskiego stał się siedzibą łódzkiego Muzeum Sztuki, którego największą dumą jest Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej. Uchodzi ona za najobszerniejszy i najbardziej reprezentatywny zbiór sztuki nowoczesnej w tej części Europy.


Lata 1965-1967 , Eklektyczny witraż z końca XIX wieku.

 Kolekcja zaczęła powstawać już w 1929 r. z inicjatywy grupy a.r., którą stworzyli malarze i poeci: Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Henryk Stażewski, Jan Brzękowski, Julian Przyboś. Obrazy zaczęły napływać do Łodzi w 1930 r. od artystów tej miary co Jean Arp, Sonia Delaunay, Fernand Leger, Pablo Picasso i inni.


1978 , Muzeum Sztuki - dawny pałac Maurycego Poznańskiego

 W 1931 r. grupa a.r. przekazała je miastu w depozyt. W Miejskim Muzeum Historii i Sztuki, mieszczącym się wówczas w budynku ratusza, otwarto galerię sztuki nowoczesnej, którą uznaje się za jedną z pierwszych w świecie stałych muzealnych ekspozycji sztuki awangardowej. W czasie wojny wiele eksponatów zaginęło, ale w 1946 r. zebrano to, co udało się uratować, i ulokowano we wnętrzach dawnej rezydencji fabrykanckiej. Ponownie podjęto też trud gromadzenia dzieł sztuki współczesnej. Dzięki temu w Łodzi udało się stworzyć unikalny zbiór dzieł prezentujących różne tendencje w sztuce XX wieku.

Lata 1962-1969 , Muzeum Sztuki w Łodzi - widok od Gdańskiej.


W Łodzi można obejrzeć dzieła wspaniałych artystów: Marca Chagalla i Maxa Ernsta,Paula Klee i Fernanda Legera, Kurta Schwittersa czy Josepha Beuysa. Polską sztukę reprezentują m.in. prace Witkacego, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Magdaleny Abakanowicz i Mirosława Bałki. Do najcenniejszych dzieł należą niewątpliwie kompozycje Władysława Strzemińskiego oraz rzeźby Katarzyny Kobro, której prace zachowały się tylko w Łodzi. Artystka uważana jest dziś za jedną z najwybitniejszych przedstawicielek sztuki awangardowej.

Muzeum Sztuki w Łodzi posiada też dzieła sztuki dawnej, ale ta część ekspozycji jest dość skromna. Niestety, XIX-wieczne wnętrza nie pozwalają na odpowiednią ekspozycję sztuki nowoczesnej. Wkrótce ma zostać otwarta nowa przestrzeń wystawiennicza muzeum w dawnej fabryce I. K. Poznańskiego na terenie manufaktury.


Oficjalna strona muzeum msl.org.pl/pl

Komentarze

Prześlij komentarz