Park Podolski - tor dla rolkarzy


Pierwsze spacery już za Nami, ostatnio wybraliśmy się do Parku Podolskiego.

Park Podolski ul. Rydza-Śmigłego, Zbaraska , Łódź Powierzchnia: 14,8 ha. Zachodnia część parku powstała w roku 1970, wschodnią zrealizowano w następnych latach. Park stanowi pas zieleni oddzielającej osiedla Dąbrowę i Zarzew.

Z krzewów dominują irgi, róże i pięciorniki. Przy wejściu do parku od strony ul. Tatrzańskiej rośnie kilka krzewów forsycji. Pojedynczo rosną okazy kasztanowców, lip i igliczni Gleditsia. Obrzeża parku obsadzono topolami, które upodobała sobie jemioła. Wschodnią część parku zrealizowano w następnych latach. Jest ona rozleglejsza i nie tak zagospodarowana jak część zachodnia. Ustawiono tu bramki do gry w piłkę i wybudowano plac zabaw oraz skatepark. Ostatnio zainstalowano również stoły do ping-ponga i stoliki do gry w szachy. Rozległe trawniki są natomiast ulubionym miejscem zabaw psów. W latach 1993 – 2003 w parku wzniesiono kościół pw. Trójcy Przenajświętszej wraz z domem duszpasterskim.







W parku Podolskim (2013r.) na Dąbrowie powstał tor dla rolkarzy. W Łodzi miłośnicy jazdy na rolkach mają do dyspozycji tor o długości 340 m i szerokości 5 m. Tor jest bardzo kręty znajduje się na powierzchni około 2 tys. m kwadrat. Nawierzchnia toru ma bardzo dobrą przyczepność.





Największe drzewa w tej części parku to topole chińskie i topole włoskie. Wzdłuż alejek rosną klony zwyczajne w odmianie kulistej, lipy krymskie, klony srebrzyste, kasztanowce, jarząby szwedzkie i głogi jednoszyjkowe.

W dwóch grupach posadzono czerwonolistne śliwy wiśniowe. Obok kościoła rośnie okaz klonu jesionolistnego w odmianie białopstrej, a naprzeciwko niego krzewy tawuły japońskiej w odmianie wielkolistnej i nieopodal suchodrzewy tatarskie.

W pobliżu dosadzono forsycje i pęcherznice kalinolistne. Przy południowych alejkach posadzono szpaler jaworów i jesionów wyniosłych, skupiska jabłoni purpurowych, krzewy bzu lilaka i tamaryszka drobnokwiatowego, róży wielokwiatowej, graby pospolite, klony jesionolistne, lipy drobnolistne, robinie akacjowe, iglicznie i dęby szypułkowe, a wzdłuż garaży magnolie.

Park jest miejscem bytowania gawronów, srok, gołebi miejskich, grzywaczy, sierpówek, kosów, kawek, wróbli domowych, sikor: bogatki i modrej oraz pliszek siwych i szpaków. Zwabiane dostatkiem pokarmu zalatują tu również kaczki krzyżówki.






Komentarze

  1. BARDZO FAJNE ZDJĘCIA MIESZKAM DWA KROKI OD PARKU ALE BRAKUJE W TEJ CZĘŚCI FONTANNY Z ŁAWECZKAMI DOOKOŁA JEST MIEJCE DLA MALUCHÓW DLA MŁODZIEZY ALE NIC DLA STARSZYCHBOSÓB.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zgadzam się, w drugiej części natomiast brak placu zabaw..

      Usuń
  2. Jest miejsce w drugiej części. Wtedy starszym nie bedzie przezkadzał gwar bawiących sie dzieci.
    Ka.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz